Egzemalar

Deride iç ve dış faktörlere bağlı oluşan hastalık grubudur. Genellikle deriyi kurutan, kaşıntı yapan ve bazen de ufak kabarcıkların oluşmasına neden olan bir hastalıktır. Akut (ani) veya kronik (uzun süreli) olabilmektedir. Başlıca egzema çeşitleri:

Atopik Dermatit: Genellikle çocukluk döneminde başlar ve genetik yatkınlık söz konusudur.

İrritan Kontak Dermatit: Su, deterjan, kuvvetli kimyasal ve sürtünme sonucu derinin tahriş olmasıyla ortaya çıkan bir türdür.

Alerjik Kontak Dermatit: Nikel, parfüm, lastik, saç boyası gibi etkenlerle temas sonrası ortaya çıkan bir türdür. Yapılacak bir testle hangi etkenin alerjiye neden olduğu ortaya çıkarılabilir.

Asteotik Dermatit: Alt bacaklarda kuruluğa bağlı olarak ortaya çıkan bir egzematürüdür.

Numuler Dermatit (DiskoldEgzema): Genellikle alt bacaklarda, ellerin ve kolların dış yüzünde oluşur. Deriye olan bir travma sonrasında gelişir. Bozuk para şeklinde kızarık, üzeri pullu alanlar şeklinde görülür.

Seboreik Dermatit: Saçlı deri, kaşlar, yüz, kulak, göğüs ön yüzü ve kıvrım yerlerinde görülebilen biregzema türüdür. Bu alanlarda kızarıklık, pullanma ve yağlanma şeklinde kendini gösterir.

Enfektif Dermatit: Bakteri enfeksiyonu veya mantar enfeksiyonları da dermatiti görüntüsü oluşturabilir.

Gravitasyonel Egzema: Özellikle yaşlı kişiler alt bacaklarında ve özellikle de varis varlığına bağlı olarak gelişen bir türdür.

Hastalığın tedavisi kapsamında mutlaka doktor kontrolünde ilaç ve nemlendirici kremler kullanılmalı, doktorun önerilerine uyulmalıdır.