Aysegul Güney Whatsapp
Online Randevu

Kuru, pullu lezyonlara ve yoğun kaşıntıya sebep olan bir kronik cilt problemidir.

Egzama, cilt yüzeyinde kuruluk ve kaşıntıya neden olan kabarcıkların oluşumu ile karakterize bir tür deri hastalığıdır. Yoğunluğu değişmekle beraber cildin belli bölgelerinde kuruyup pullanan kabarcıklar, zamanla çatlar ve bu durum, cilde mikroorganizmaların girişine neden olabilir. Bu nedenle egzama ile karşı karşıya kalan kişilerde sıklıkla enfeksiyon oluşumu da gözlenebilir. Egzama, erken dönem çocuklukta ortaya çıkabileceği gibi her yaşta görülebilir. Yüz, saç derisi, dirsekler, eller, bacaklar, diz arkaları yaygın olarak görüldüğü bölgelerdir. Egzamanın birçok çeşidi vardır. Türüne bağlı olarak alerji, stres, tahriş ya da dolaşım sistemi sorunları egzama oluşumuna neden olabilir. Alerjik maddeler nedeni ile  oluşan egzama,  bir takım bağışıklık sistemi reaksiyonları ile ortaya çıkar.

 

Egzama Belirtileri

Egzama, oldukça yaygın görülen bir rahatsızlıktır. Genel olarak çoğu hastada aynı belirtiler ile kendini gösterir.

-Ciltte kuruluk

-Kaşıntı

-Deri yüzeyinde kabarcık oluşumu

-Kızarıklık, pullanma, kabuklanma ve döküntü

-İltihaplanma ve deride çatlama

-Saç derisinde yoğun kepeklenme

Egzama, genellikle cildin bir uyarana karşı tepki vermesi sonucu ortaya çıkar. Bu uyaranlar iç ve dış etkenler olabilir. Özellikle deterjanlar, parfüm, sabun gibi kimyasallar, vücuda doğrudan temas eden plastik terlik ve ayakkabılar, metal aksesuarlar egzama oluşumuna neden olabilen bazı unsurlar arasındadır. Bazı hastalarda ise bitki ve hayvanlarla temas, güneşin zararlı ışınlarına maruz kalma ya da ağız yoluyla alınan bazı ilaçlar egzamaya neden olabilmektedir.

Egzama Tedavisi

Egzama kronik bir rahatsızlık olup, hasta bir çok yönden değerlendirilmeli ve mutlaka Deri Hastalıkları Uzmanı tarafından tedavi ve takibi yapılmalıdır. Egzama tedavisinde uygulanan yöntemler genelde hastalığın neden olduğu ve kişiye rahatsızlık veren semptomların şiddetini azaltmaya yöneliktir.

Spesifik bir uyarana tepki olarak görülen egzama türünde tedavinin ilk aşaması, bu uyaranın tespiti ve temasın mümkün mertebe önüne geçilmesini sağlamaktır. Hekimin önerileri doğrultusunda alerji ilaçları, nemlendiriciler ve kortikosteroid içeren ilaçlardan yardım alınır. Egzama, şiddetli kaşıntıya neden olarak kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir hastalık olabildiğinden, kaşıntı önleyici krem ve jeller tedavinin önemli birer parçasıdır. Egzama ile başa çıkmak için hekim yardımı alırken, aynı zamanda ciltteki kuruluğun önüne geçmek için bol su tüketilmeli, cilt sürekli nemlendirilmelidir. Tedavi sürecinde problemli bölgeleri kaşımamaya ve ciltte görülen kabarcıkları patlatmamaya özen gösterilmelidir. Eğer siz de yukarıdaki belirtileri gösteriyorsanız, bir hekim yardımı alarak yaşam kalitenizi artırabilirsiniz.

BLOG

Güncel haber ve içerikleri bizimle takip edebilirsiniz.

Sedef Hastalığı Nedir?

Sedef Hastalığı Nedir?

Günümüzde sık görülen cilt hastalıklarından biri de sedef hastalığıdır. Özellikle sonbahar ve kış aylarında artış gösteren Sedef hastalığı; cilt hücrelerinin normalden bir kaç kat daha hızlı bir şekilde çoğalması ile oluşan bir cilt hastalığıdır.

Detaylar Sedef Hastalığı Nedir? Detay
Kış Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Kış Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Havaların soğuyup kış mevsiminin gelmesinden derimiz de olumsuz etkilenir. Soğuyan hava ile birlikte derimiz vücut ısısının azalmaması için kan dolaşımını azaltır, ter ve yaz bezleri daha yavaş çalışmaya başlar.

Detaylar Kış Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Detay

BİZE ULAŞIN

0 324 331 02 03 Uzm. Dr. Ayşegül Güney Whatsapp 0 553 111 85 03 Güvenevler Mahallesi 1919 Sokak Medikal Plaza No: 3 Kat: 2 Yenişehir/Mersin [email protected] Yol Tarifi Al Çalışma Saatleri Hafta İçi 09:00-18:00 Cumartesi 09:00-16:00

BİZİ SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN

İLETİŞİM FORMU

Adınız
Soyadınız
e-posta adresiniz
telefon numaranız
MESAJINIZ

Mersin Uzman Doktor Ayşegül Güney Dermatoloji Kliniği

Sitemiz Sağlık Bakanlığı 15/2/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre hizmet ile ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır. Bilgiler bir doktorun tanı veya muayenesi yerine geçmez. Hastalığınız hakkında muhakkak doktorunuza danışınız.